ЕКОЛОГІЧНІ ОСНОВИ АНАЛІЗУ ВПЛИВУ «ЗЕЛЕНИХ» ДАХІВ НА МІСЬКИЙ КЛІМАТ В УРБОЦЕНОЗАХ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31891/2307-5732-2023-327-5-103-107

Ключові слова:

зелений дах, міський клімат, міський тепловий острів, урбоценоз, охолодження

Анотація

У майбутньому очікується посилення впливу зміни клімату в містах. Порівняно з навколишньою територією, більш високі температури є особливо важливими як вплинуть на міський клімат. Крім того, посилення поверхневої герметизації збільшує наслідки сильних дощів. Використання зелених дахів обговорюється як захід адаптації, який може позитивно вирішити обидві проблеми. З теоретичної точки зору переваги очевидні, оскільки можна очікувати покращення мікроклімату та якості повітря, зменшення піків стоку під час дощів та збільшення біорізноманіття, а також покращення ізоляції будівель.

У багатьох густонаселених районах брак місця та конфлікти щодо землекористування обмежують можливість створення великих зелених зон і парків, які сприяють покращенню міського клімату та якості життя мешканців. Доступні території потрібні для згущення міст, щоб створити життєвий простір, запаси чи інфраструктуру. Такі зміни можна розглядати як позитивні з точки зору захисту клімату, але розглядаються як критичні з точки зору адаптації до наслідків зміни клімату. Холодне повітря та достатня вентиляція особливо важливі у зв’язку з міською температурою. Важливо зберегти існуючі холодні дихальні шляхи вільними від нової забудови та створити нові холодні дихальні шляхи за допомогою заходів із реконструкції міст. На цьому тлі зелені дахи є особливо важливими, оскільки вони займають мало або зовсім не займають місця на рівні вулиць і так густонаселених міських районах. Таким чином, будівництво зелених насаджень доповнює інші форми міської зелені, такі як парки та зелені зони.

 У цій статті підсумовується поточний стан знань про використання зелених дахів, як заходів адаптації до клімату в помірних кліматичних зонах і розглядаються поточні потреби досліджень. Це, наприклад, кількісна оцінка мікрокліматичного ефекту на рівні міста та вплив зміни клімату на озеленення самих будівель. У статті обговорюється ефективність заходів як щодо до сьогоднішнього клімату та у зв’язку з кліматом майбутнього – зокрема, стосовно теплового стресу в містах.

Завантаження

Опубліковано

31.10.2023

Як цитувати

РИБАК, О., & ПАЦЕВА, І. (2023). ЕКОЛОГІЧНІ ОСНОВИ АНАЛІЗУ ВПЛИВУ «ЗЕЛЕНИХ» ДАХІВ НА МІСЬКИЙ КЛІМАТ В УРБОЦЕНОЗАХ. Herald of Khmelnytskyi National University. Technical Sciences, 327(5(2), 103-107. https://doi.org/10.31891/2307-5732-2023-327-5-103-107