ЕКОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ ІНТЕНСИВНОЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ШЛЯХИ СТІЙКОГО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
DOI:
https://doi.org/10.31891/2307-5732-2023-329-6-208-216Ключові слова:
інтенсивна сільськогосподарська діяльність, біорізноманіття, екологічні проблеми, агроекосистема, екологізація, природна родючістьАнотація
У статті аналізується вплив інтенсифікації сільськогосподарського виробництва на екологічний стан. Вказується, що інтенсифікація сільського господарства негативно впливає на довкілля, переважно через негативні зовнішні екологічні впливи. Підкреслюється потреба запровадження більш екологічноорієнтованих агротехнологій та моніторингу довкілля. Виділяється, що з погіршенням екологічного стану потрібно переосмислити стратегію інтенсифікацій сільського господарства, звернувши увагу на розвиток інфраструктури та переробної промисловості, які сприятимуть ефективному і ресурсозберігаючому напрямку сталого розвитку.
У статті аргументується, що основою розвитку сільського господарства повинна стати екологічна орієнтація, враховуючи природні характеристики і можливості природних ресурсів. Пропонується екологічний підхід як альтернативне рішення екологічних проблем у аграрному секторі, як компенсація за використання природних ресурсів. Запобігання ерозії ґрунтів, застосування органічних добрив, застосування ґрунтозахисних технологій – це заходи, які покращують якість ґрунтів і забезпечують екологічно м'який вплив. Мінімізація техногенного навантаження на природні ресурси через інтенсифікацію використання сільськогосподарської техніки, зменшення тиску на ґрунт від колісних і гусеничних тракторів, обмеження проходів техніки по полях і введення екологічно безпечних систем обробітку землі, дозволять вирішити проблеми порушення гідрологічного режиму ґрунтів. Визначено, що сільськогосподарські землі, які сильно постраждали від людської діяльності та руйнівних природних явищ, слід виключити з активного обробітку. Підкреслюється, що збереження біорізноманіття є ключовими аспектами для охорони навколишнього середовища. Роль аграрних систем у забезпеченні високої продуктивності сільського виробництва та їх вплив на видове різноманіття допомагає усвідомити важливість концепції сталого розвитку.