СПЕКТРОФОТОМЕТРИЧНА МЕТОДИКА ВИЗНАЧЕННЯ КІЛЬКІСНОГО ВМІСТУ ГЕСПЕРИДИНУ У СКЛАДІ ПОЛІМЕРНОГО КОМПОЗИЦІЙНОГО МАТЕРІАЛУ, ОТРИМАНОГО МЕТОДОМ ВІДЦЕНТРОВОГО ФОРМУВАННЯ ВОЛОКОН
DOI:
https://doi.org/10.31891/2307-5732-2024-335-3-19Ключові слова:
гесперидин, полімерний композиційний матеріал, відцентрове формування волокон, тверді дисперсні системи, валідація, спектрофотометріяАнотація
Розроблено спектрофотометричну методику кількісного визначення біофлавоноїда гесперидину у складі полімерних композиційних матеріалів, а саме у твердих дисперсних системах, отриманих методом відцентрового формування волокон. Запропонована методика базується на якісній реакції гесперидину з ферум (ІІІ) хлоридом, у результаті чого утворюється сполука зеленого кольору, максимальне оптичне поглинання якої спостерігається при довжині хвилі 602 нм. Досліджено валідаційні характеристики розробленої методики, зокрема лінійність, прецизійність, специфічність та стабільність. Валідація запропонованої методики здійснювалася відповідно до вимог Державної фармакопеї України (ДФУ). Спектрофотометричні вимірювання здійснювали за допомогою УФ-спектрофотометра OPTIZEN POP (Meсasys, Південна Корея) у кюветах з кварцового скла з товщиною оптичного шару 1 см (Agilent, США).
У ході проведених експериментальних досліджень доведено, що довжина хвилі 602 нм є специфічною для визначення кількісного вмісту гесперидину у відцентрово сформованих твердих дисперсних системах, що підтверджує аналіз абсорбційних спектрів супутніх речовин. Встановлено, що розроблена спектрофотометрична методика кількісного визначення гесперидину у складі полімерних твердих дисперсних систем із використанням 0,3 н феруму (ІІІ) хлориду є лінійною (R2=0,997) в діапазоні концентрацій гесперидину 80–120 %. Довірчий інтервал для збіжності та відтворюваності аналізу не перевищує максимально допустимі межі, що свідчить про прецизійність методики. При зміні довжини хвилі на ±2 нм стандартне відхилення отриманих результатів становить 0,12%, що доводить стабільність системи.
Доведено, що всі обрані валідаційні характеристики спектрофотометричної методики кількісного визначення гесперидину у відцентрово сформованих твердих дисперсних системах відповідають критеріям прийнятності. Зроблено висновок, що запропонована методика валідна.