СПОСІБ ОЦІНКИ ВПЛИВУ ПРАННЯ НА ФІЗИКО-МЕХАНІЧНІ ПОКАЗНИКИ ТКАНИНИ
DOI:
https://doi.org/10.31891/2307-5732-2022-305-1-228-232Ключові слова:
прання в домашніх умовах, спосіб, фізико-механічні показники, текстильний матеріал, мильно-содовий розчинАнотація
В статті розглянуто удосконалений спосіб комплексної оцінки впливу прання в домашніх умовах на фізико-механічні показники текстильних матеріалів, призначених для виготовлення дитячого повсякденного одягу. Встановлено гранично допустимі норми таких показників, як розривальні характеристики до (–15%); коефіцієнт повітропроникності до (–15%); стійкість до стирання по площині до (–30%); товщина до (+20%).
Оцінка зміни фізико-механічних характеристик проб від впливу багаторазового процесу обробки в пральній ванні нової рецептури, наближеної до домашньої, проводилась після кожного циклу прання за допомогою таких інформативних показників, як розривальне зусилля по основі Ро, (Н) коефіцієнти повітропроникності Кп (дм3/м2·с) стійкість проб до стирання по площині Сс (цикли) та його товщина L (мм). Отримані результати свідчать про залежність усіх без винятку показників від кількості циклів прання в мильно-содовому розчині, при чому такі, як розривальні навантаження проб, їх стійкість до стирання по площині та коефіцієнт повітропроникності зменшуються, а товщина збільшується в порівнянні із початковими характеристиками.
Тканину слід вважати стійкою до такої кількості циклів прання в мильно-содовому розчині, яка зумовила зміну хоча б одного з чотирьох критеріїв до указаних гранично допустимих значень.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Г. РІПКА, Є. МАЗНЄВ, О. ТЄЛУШКІНА, I. ЗАСОРНОВА (Автор)

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.